Kategoria: Opieka

Karma dla królika – jaką wybrać?

Odpowiednie żywienie królika jest bardzo ważne dla zachowania przez niego zdrowia. Warto sprawdzić, jakie karmy oferuje sklep zoologiczny i wybrać tę, która będzie najlepsza dla naszego pupila.

Jakie pożywienie jest potrzebne królikowi?

Zdecydowanie zwierzę to potrzebuje przede wszystkim siana, które wspomaga trawienie. Należy nakładać je każdego dnia. Warto wybierać to o ładniejszym zielonym kolorze. Trzeba uważać, żeby siano nie było mokre. Najlepiej jest umieścić je w paśniku. To pozwoli uniknąć kontaktu z moczem. Kolejna ważna kwestia to zioła. Królik powinien mieć je w swojej diecie, ponieważ działają antybakteryjnie. Mają także pozytywny wpływ na serce. Jednym z wartościowych składników jest rumianek. Wpływa na podwyższenie odporności. Usprawnia także procesy trawienne. Poza tym, jest bogaty we włókno, które jest niezbędne w diecie królika. Istotnym jej elementem są także kolby, które należy traktować jako smakołyki. Podane od czasu do czasu uatrakcyjnią dietę królika. Dla tych zwierząt w sklepie zoologicznym z łatwością znaleźć można również dropsy. To świetny sposób na nagradzanie za odpowiednie zachowanie. Oprócz pokarmu, w klatce powinno znajdować się miejsce na wodę.

Najlepiej wybrać poidełko. Należy często sprawdzać, czy działa i kontrolować, czy królik potrafi z niego pić. Wodę należy codziennie zmieniać. Konieczne jest pilnowanie, żeby zawsze znajdowała się w poidełku. Dbanie o dostęp do wody, siana, podaż odpowiednich ziół oraz warzyw i owoców zapewni królikowi zdrowie.

Jak dbać o rybki? Jakie akwarium wybrać?

Opiekowanie się rybkami to bardzo odpowiedzialne zadanie. Choć wydaje się, że zwierzęta te nie potrzebują aż tak wiele opieki, jest zupełnie inaczej. Przed kupieniem rybek trzeba zapoznać się z ich wymaganiami. Najlepiej wybrać doświadczony sklep zoologiczny, w którym pracownicy udzielą wszelkich porad związanych z tymi zwierzętami.


Jakie są rodzaje akwariów?
Akwarium powinno być praktyczne, ale także estetyczne. Na początek warto zdecydować się na najbardziej popularne rozwiązanie – akwarium prostokątne. Jest dość tanie, a jego urządzenie nie powinno sprawić problemów. Droższym i bardziej efektownym rozwiąaniem są akwaria profilowane. Niewątpliwie złym pomysłem jest kupowanie kulistego modelu – za mało w nim przestrzeni, ryba męczy się, zaczyna mieć problemy z orientacją. Częste też kuliste akwaria nie mają podstawowego wyposażenia, na przykład filtra.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie akwarium?
Ważnym elementem akwarium jest szkło. Powinno być dostatecznie grube. Zwłaszcza wtedy, gdy zbiornik jest duży. Należy także zadbać o wyposażenie akwarium. Odmulacz jest niezwykle ważnym elementem – sprawia, że woda staje się czystsza. Powinniśmy także kupić filtr do wody – wewnętrzny lub zewnętrzny. Kolejna kwestia to wysokość zbiornika. Lepsze jest akwarium szerokie i dłuższe, ale niższe. Ważnym elementem jest także żwir oraz . Natomiast tym, o co musimy zadbać w domu, jest odpowiednia woda i jej temperatura. Należy zapoznać się z wymaganiami gatunku, który zamierzamy hodować i na podstawie informacji dobrać dla niego temperaturę wody.